Промислове холодильне обладнання. Види. Особливості. Характеристики.

Різноманітність промислового холодильного обладнання Холод - необхідна умова для безлічі видів промисловості. Починаючи з поступового охолодження заготівель продукції і закінчуючи агрегатами шокової заморозки при виробництві напівфабрикатів. Щоб успішно купити холодильне обладнання в Україні, потрібні хоча б мінімальні уявлення про його особливості.

Затребуваність породжує значні розбіжності обладнання. Але і його можна класифікувати за різними ознаками. Однак межі між групами досить розпливчасті для того, щоб, скажімо, вітрини з охолодженням відносити до промислового холодильного обладнання, хоча вони класифікуються як торговий інвентар.

Аспектів, які виступають підставою для виділення різних груп, є безліч:

Споживана потужність.

Температурний режим (діапазон робочих температур, темп їх зміни). Конструктивні особливості, зокрема пристрій компресорного агрегату, який забезпечує циркуляцію хладагента.

Тип використовуваного хладагента і принцип зниження температури.

Цільова галузь: медицина, нафтопромисловість, хімічне та ливарне виробництво, обробка та зберігання продуктів харчування та інше. Крім того, не слід забувати про мобільних холодильниках. Вони виробляються на базі вантажних автомобілів або в форматі причепів.

Відмінності за принципом дії

Найбільш універсально розподіл по використовуваному холодоагенту. Це один з ключових ознак холодильного обладнання. Звичайно, у відриві від робочої потужності та інших параметрів він багато про що не скаже, але чітко вказує на деякі особливості роботи установок.

Компресорне холодильне обладнання

Цей тип установок отримав свою назву за наявність компресора. Система охолодження являє собою контур з герметичних трубок. За ним, під тиском від компресора, переміщається холодоагент (фреон).

На початку циклу він знаходиться в газоподібному стані, охолоджуючись в конденсаторі переходить в рідку фазу. Перед подачею в охлаждаемую камеру фреон під великим тиском проходячи через ділянку трубки з дрібними отворами. Станься дроссіляція і різке зниження тиску. Підходячи назад до компресора, рідина знову ставати паром, поглинаючи тепло.

Абсорбція (поглинають) установки

Складні і громіздкі установки абсорбція установки, перш за все, призначені для охолодження рідин в трубопроводах. Однак, поряд з деякий складністю конструкції, вони досить надійний.

Залежно від потреб виробничого циклу використовуються установки постійного або періодичного дії. Перші схожі на компресорні і здатні працювати без перерв в течение тривалого часу.

Часто подібні пристрої застосовуються при необхідності Скоротити рівень шуму. В основі їх роботи також лежить принцип теплообміну холодоагенту і охолоджувальної середовища, але за рахунок відсутності компресора працюють вони тихіше. Поширені в хімічній промисловості.

Паро-конденсаційні установки

Найпростіший тип установок. Принцип дії полягає в випаровуванні холодоагенту, його подальшої конденсації і багаторазового повторення процесу. В якості холодоагенту використовується пар, що накладає певні обмеження на застосування подібних установок.

На відміну від компресорних або абсорбції холодильних машин, паро-конденсаційні не здатні створювати мінусові температури і охолоджують повітря до 3-50C. Тому і застосовуються для кондиціонування різних приміщень, як виробничих, так і громадських.

Інші особливості холодильного обладнання

 

Холодильне обладнання має досить гнучкою конструкцією, тому відмінно працює в форматі автономного устрою, масштабних спільних систем або вбудованого в інші конструкції. Наприклад, у вже згадані причепи та автомобілі. Конфігурацію необхідно враховувати, щоб купити відповідне холодильне обладнання в Україні.

Друга важлива особливість - температурний діапазон. За цією ознакою виділяють такі види установок:

  • Морозильні (забезпечують і підтримують до -45С).
  • Низькотемпературні (до-25С).
  • Середньотемпературні (-5С - + 5С). Високотемпературні (5-15С)

 

Існують модифікації, які здатні змінювати підтримувану температуру в діапазоні між 5С і -25С. Таке обладнання дозволяє складувати, наприклад, партії різних продуктів харчування з дотриманням необхідних умов.

Крім того, холодильне обладнання може володіти відкритим монтажем. У такому випадку основні функціональні елементи і комунікації між ними встановлюються на каркас. Така конфігурація робить обслуговування і ремонт простіше, а також покращує роботу радіаторів холодоагенту (при наявності відповідних умов).

 

Для дотримання вимог безпеки або з інших міркувань холодильне обладнання полягає в кожухи і каркаси. Радіатори холодоагенту в такому випадку виводяться назовні для безперешкодного охолодження.