Запорукою для успішної реалізації повного циклу, від виробництва, до постачання кінцевому споживачеві яблук з мінімальними втратами, є важливий технологічний процес - зберігання. Якщо поглянути з точки зору біології, то зберігання яблук означає збільшення тривалості життя плоду після його зрізу і збереження товарних і поживних цінностей. Це може бути при штучному уповільненні процесів життєдіяльності продукту. Результат успішного зберігання яблук - реалізація з мінімальними втратами, через заздалегідь задуманий термін. Результат виходу стандартного яблука обумовлений кількістю втрат при зберіганні і терміном зберігання свіжих яблук.
Дуже часто необхідність доведення продукту до кінцевого споживача пов'язана з віддаленістю регіону земної кулі. Є продукти, які легко переносять тривалі переїзди завдяки їх здатності до збереження. Наприклад банани і ананаси, що перевозяться з віддалених тропічних країн. Але є і такі екзотичні, не менш корисні фрукти, які із-за своєї низької здатності збереження, неможливо доставити в інші регіони.
Як же зберегти яблука на зиму?
Способи зберігання яблук:
- зберігання яблук в холодильнику;
- зберігання яблук в льосі;
- промислове зберігання яблук.
Як зберегти яблука в домашніх умовах взимку можна прочитати в іншій статті. Тут ми розповімо про технології зберігання яблук зимою в промислових масштабах.
Умови зберігання яблук не прості і щоб отримати хороший вихід перед реалізацією необхідно зберігати яблука в холодильних камерах, що говорить про недоцільність зберігання малої кількості продукту із-за витрат на устаткування. Переміщення потоку охолоджуваного яблука економічно і технологічно неможливо без розміщення в місцях запасів спеціально обладнаного для цього фруктосховища (складу зберігання яблук).
Холодильна камера для зберігання яблук повинна комплектуватися обладнанням, що підтримує температурний режим від 5 до 0 оС. Не нижче 0оС. Температура зберігання яблук не повинна коливатися +\-0,5 oC. При цьому підбір холодильного обладнання повинен здійснюватися таким чином, що б вологість в холодильній камері не була нижча 90-95%. Не вище 95%. Тобто повітроохолоджувач підбирається на дельту 2-6 оС, щоб менше сушилося повітря в камері. Регулювання вологості середовища в камері схову яблук здійснюється за допомогою парозволожувача (систем промислового зволоження). Вживання регулятора вологості значно покращує контроль і регулювання середовища в камері, що позначається на виході якісної продукції в кінці сезону. Виробники з невеликими фінансовими вкладеннями регулюють вологість уручну. Частенько просто розливаючи воду на підлогу. Це пов'язано з великими ризиками не зберегти яблуко на початок розпродажу. В даному випадку велику роль грає досвід накопичений роками і горами гнилих яблук.
Але для того що б зберегти яблуко з мінімальними втратами, окрім температури і вологості, важливим чинником є склад газового середовища в камері. Тобто встановлюється устаткування, яке контролює кількість кисню, що б не перевищував 5% від загального об'єму. РГС (регульоване газове середовище) обладнання не дешеве і по зубах лише дуже великим агрокомплексам. Його економічна доцільність вважається від 500 тонн. До того ж РГС пов'язаний з певними складнощами в процесі експлуатації. Камера має бути з сендвіч-панелей зібраних герметично з використанням спеціальних матеріалів в їх будівництві. Дорогі герметичні двері виготовлені саме для приміщень з регулюванням газового середовища, що б забезпечити високу газонепроникність. Під час зберігання яблук порушувати герметичність не можна. Тобто в разі якихсь поломок усередині камери ви ризикуєте порушити процес зберігання. Детальніше про РГС (камера схову в регульованому газовому середовищі).
Фахівці, ТОВ «Компанія Холод» мають достатній досвід і рекомендації багатьох господарств, в будівництві холодильників для зберігання яблук. Специфіка даного виробництва не вимагає помилок не досвідчених холодильних фірм. Проектування фруктосховищ для зберігання свіжих яблук можна замовити в нашому технічному відділі.